Varbergs Kusthotell – inte bara med nytt namn

entren
Till vänster syns gamla entrén som nu är uteservering och restaurang/bar invändigt utan konkurrens. Till höger syns nya entrén med trivsamma planteringar. Foto: Heidi Rovén.

Har ni också känt att våren närmar sig? Denna vecka ska temperaturerna klättra uppemot 10 graders strecket här i Stockholmsområdet. Väldigt välkommet! Och med våren vaknar i alla fall min lust att planera trevliga Sverige-utflykter…

Ett spahotellsbesök som jag ännu inte berättat om är när vi förra året besökte Varbergs – då Kurhotell – numera Kusthotell (de har ju bytt namn). Att de hade genomgått en rad förändringar och förnyelser visste jag så det var dags att spana in dem så att säga 😉 .

Vi anlände i molnigt blåsväder minns jag så det var riktigt mysigt att få fly in i den varma väkomnande lobbyn, som hade flyttat dessutom…om ni varit där kanske ni minns att man tidigare gick uppför den stora trappan där folk ofta – då vädret tillät – satt ute och åt eller drack något, nu har de skapat en entré en bra bit till vänster i en bortre byggnad. Inte lika pampigt men å andra sidan slipper man släpa in sina väskor inför åskådare. Nu får mer lobbyn vara lobby och bar/restaurang vara just matplats. Helt klart bättre!

_MG_0198_1
Lobbyshopen på Varbergs Kusthotell. Foto: H. Rovén.

Själva lobbyn är jättemysig. Trevliga sittgrupper, vatten (så klart), vackra inredningsdetaljer, och en shop.

Är det något jag älskar så är det hotellshopar och museishopar – både brukar vara ett perfekt ställe för fina fynd av små presenter och minnen till sig själv och nära/kära.

I nästa inlägg ska jag visa det rum vi bodde i. Självklart med havsutsikt!

3 thoughts on “Varbergs Kusthotell – inte bara med nytt namn

  1. Tror de har bytt ägare igen o konsept ? Så jag känner absolut ej igen gamla Varbergs kurort ? Betalar man för boende o mat ? Tycker jag absolut att badanläggningen skulle vara gratis ? att man bet för behandlingarna ska ju så vara så klart

  2. Förlåt för sent svar Eva! Mig veterligen har de inte bytt ägare, det är väl fortfarande Comwell som driver hotellet. Visst kan man tycka att badet ska ingå när man bor som hotellgäst men tyvärr gör det inte det på alla håll. Tror man måste ha ett spapaket för att det ska ingå men kolla upp på deras hemsida för säkerhets skull, sådant där ändras ju. /Heidi

Kommentera gärna

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Spabanken på sociala medier