Jag hittade ett par rader jag skrivit förra gången då jag var i Litauen (apropå det tidigare inlägget om gårdagens spapresentation). Tänkte att jag passar på att dela med mig av denna information också, nu när vi ändå var inne på Litauen…! 🙂
Ett namn, tre anläggningar
Spa Vilnius finns i både Vilnius, Druskininkai och Anyksciai. Jag har besökt både deras spaanläggning i Vilnius och i kurorten Druskininkai där traditionen som hälsodestination är lång.
I princip hela Druskininkai består av spa- och hälsohotell där man fortfarande dricker av ortens hälsogörande mineralvatten.
Druskininkai ligger ca 13 mil från Litauens huvudstad Vilnius. Omgivningarna är gröna och lugna och här avsätter man med fördel tid för en lugn promenad i stans sköna parker och utmed ortens stora flod.
Behandlingarna
Hotellet har moderna spabehandlingar, men fortfarande kan man få läkarkonsultation vid sin ankomst om man har hälsoproblem som man behöver ta hänsyn till eller som faktiskt ska vårdas under besöket.
Bland signaturbehandlingarna märks intressanta kombinationer av aromaterapi, klassisk musik och bärnstensmassage. Det finns en mängd olika paket som man kan läsa om på deras hemsida, från detox och att gå ner i vikt till att minska stress eller ta hand om ryggen.
Ett prisexempel; för 72 euro per natt får du boende på fyrstjärnigt hotell, halvpension, tillgång till morgonträning, mineralvattenpool, bastur och gym, undersökning och två behandlingar per dag.