Spaterapeutens 10 budord

Anders Ljungstedts Gymnasium i Linköping är en av Sveriges största gymnasieskolor. Till hösten startar de en helt ny inriktning under Hantverksprogrammet; nämligen Hudvård.

Utbildningen kommer att ta tre år och omfatta såväl hud-, kroppsvård, massage, naglar och make-up. En stor del utgörs av praktiska övningar i både behandlingar och kundkontakt.

Eftersom kundkontakt är ett ämne som ligger mig varmt om hjärtat är det med stor glädje jag idag också kan avslöja att Anders Ljungstedts Gymnasium – som första gymnasieskola i landet – köpt in min bok, Spaterapeutens 10 budord, till alla elever som går den nya hudvårdsutbildningen!

Boken, som vänder sig till den som arbetar som spa-/hud- eller kroppsterapeut, tar upp just detta med kundkontakt och bemötande, en väldigt viktig del att ha förståelse för som terapeut.

Innehållet bygger på mina egna erfarenheter från snart 160 spabesök över hela världen och hundratals behandlingar och möten med olika terapeuter.

Jag önskar eleverna på hudvårdsprogrammet ett stort lycka till med sin utbildning!

2 thoughts on “Ny hudvårdsutbildning lär ut Spabudorden

Kommentera gärna

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Spabanken på sociala medier